29cdc162d76a88a4 
EV TEMİZLİĞİ

EV TEMİZLİĞİ

Ev Temizliği bilindiği üzere kişinin yaşam mahallini yaşam şartlarına uygun hale getirme gereğidir.

Temizlikten kasıt yalnızca toz almak yahut yerleri değişen eşyaları eki haline getirmek değildir. Bu tür temizlik ile adlandırılan fiili hareketlerin asıl adı düzenlemedir. Temizlik halk tabiri ile dip köşe olarak yapılan işlemdir. Temizliğin hayati değerinin tartışılması bile güçken yapılması hakkında ince fikirler vermektedir.

Ev Temizliğinde öncelikle dikkat edilmesi gereken kuralların en başında kullanılan deterjanların doğaya zararsız olması gelir. Evimizi temizleyelim derken dünyamızı kirletmemeliyiz. Hepimiz biliyoruz ki ev temizliği dünya temizliğinden daha basittir. Doğa kendini yenilemek için çok çaba sarf eder kullandığımız deterjanların doğaya dost olmaması bizimle birlikte yaşan diğer canlılara ciddi zararlar verir örnek verecek olursak; en basiti evimizi sildikten sonra kovada biriken deterjanlı suyu evimize en yakın ağaç dibine dökmeyi insanlar nedense adet edinmiştir. Bu çok zararlıdır. O sırada ağacın susuzluğunu gidermek isterken çok ciddi kalıcı hasarlar verebiliriz hatta belki ölmesine sebep olabiliriz. Hiçbir deterjanlı su ağaç diplerine dökülmemelidir. Daha önce yapılan araştırmalarda geçmiş yıllarda var olan fakat günümüzde üretimi yasaklanan Tursil marka deterjanlar vardı hepimiz hatırlarız bu deterjanlar suda çözünme oranı çok zayıftı evdeki giderler vasıtası ile kanalizasyonlara oradan derelere ulaşırdır derelerde ki balıklar bu deterjanların erimeyen tanelerini yem olarak görür ve zehirlenerek ölmelerine sebep olurdur. Deredengeçen hiçbir balığa zehir olmadan denize ulaşan diğer kalıntılar bu sefer denizdeki balıkların başına bela olur ve onların ölümlerine sebep olurlardı sonradan toplu balık ölümlerinin sebebi araştırılırken yaşam bölgelerinden,  akan atık suların bunlara sebebiyet verdiği anlaşıldı arıtma tesislerinin filtrelerinden çok rahatça geçen bu deterjanlar balıkların başına bela olmuş hayatlarını ellerinden almıştı. Ardından çıkar çare bulanamayınca bu deterjanın üretimine son verildi.

Ev Temizliği ile ilgili atalarımızın meşhur bir sözü vardır ‘’Aslan Yattığı Yerden Belli Olur ‘’ burada insanları temizliğe teşvik ederek geçmiş ecdadımız için güç ve otoriterin sembolü olan aslar ile teşbih yapılmıştır. Aynı zamanda dinine düşkün olan insanlar içinde ‘’ Temizlik İmandan Gelir ’’ denilerek onlarında gönülleri alınmıştır. Temizlik sağlık ve uzun ömür sürdürmek isteyen herkesin zaruri ihtiyacıdır.

     

     


     

     

        attribution=setup_tool

        page_id="439840609717630">

     Diğer Hizmetler+14 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.